X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Portal actualizat la 25 Noiembrie 2017

Acordarea indemnizatiei lunare pentru titlul stiintific de doctor

Raspuns oferit de Adina Popescu
Adina Popescu
consilier juridic
Intrebare: In conformitate cu Legea-cadru 153/2017, personalul medico-sanitar al unitatii noastre este cuprins in Familia ocupationala de functii bugetare Sanatate și Asistenta Sociala. Va solicit un punct de vedere privind impactul aplicarii acestei legi pentru personalul care detine titlul stiintific de doctor. Astfel, Legea 250/2016 privind aprobarea OUG 20/2016 pentru modificarea si completarea OUG 572015 a stipulat pentru personalul cuprins in anexa nr. III - Familia ocupationala de functii bugetare Sanatate la Legea-cadru nr. 2842010, calcularea sporurilor si a altor drepturi salariale specifice activitatii prin raportarea la salariul de baza incepand cu luna decembrie 2016. Prin urmare, sporul pentru titlul stiintific de doctor a fost stabilit la 15% din salariul de baza, conform art.19^1 din Legea 2842010. a. Avand in vedere prevederile art. 38 alin. (2) lit. a) din Legea-cadru 153/2017, potrivit carora incepand cu data de 1 iulie 2017 se mentin in plata la nivelul acordat pentru luna iunie 2017, pana la 31 decembrie 2017, cuantumul brut al salariilor de baza, soldelor de functiesalariilor de functie si indemnizatiilor de incadrare, precum si cuantumul sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor, primelor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, indemnizatia bruta de incadrare, solda lunara de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice, in masura in care personalul ocupa aceeasi functie si isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii, de la 1 iulie 2016 va fi aplicat in continuare sporul de 15% sau indemnizatia pentru titlul stiintific de doctor calculata conform art.14 din Legea-cadru 153/2017? b. Daca devin aplicabile noile ultimele modificari legislative, cum se procedeaza in situatia in care indemnizatia pentru titlul stiintific de doctor calculata conform art.14 din Legea-cadru nr.1532017 este mai mica decat cea rezultata prin aplicarea sporului de 15% din salariul de baza, conform reglementarilor anterioare? c. Pana la data intrarii in vigoare a Legii-cadru nr.153/2017, inclusiv personalul care nu detinea functia de baza in unitatea noastra beneficia de sporul pentru titlul stiintific de doctor.Ce reglementari ii sunt aplicabile acestei categorii de personal dupa 1 iulie 2017?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 31.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.350 + TVA = 1.417,5 lei
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
  • NOU! Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 1.636 + TVA =1.717,5 lei

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Acordarea indemnizatiei lunare pentru titlul stiintific de doctor
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "Documente solicitate de inspectorii ITM"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


Articole similare

Nov232017

OUG 79/2017. Bonusuri conditionate de legea de aprobare

de Gabriela Dita valabil la 23 Nov 2017
Nov022017

Spor pentru radiatii. Aplicarea la societatile private

de Rodica Mantescu valabil la 02 Nov 2017
Oct242017

Salariul minim pe economie pentru studii superioare

de Gabriela Tudorache valabil la 24 Oct 2017
x