Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 30 Septembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton

Persoana aflata in intretinere coasigurat la sanatate vs persoana in intretinere la acordarea deducerii

Raspuns oferit de Irina Dumitrescu
Irina Dumitrescu
valabil la 10 Aug 2022
Intrebare: Va rugam sa ne acordati suport in clarificarea urmatoarei situatii: Conform art. 224 lit. b) din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii sunt asigurati fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Din cunostiintele noastre legea care reglementeaza ce reprezinta persoane in intretinere este Codul fiscal care de altfel stabileste conditiile in baza carora o persoana poate fi considerata in intretinere. Am citit raspunsurile dvs. anterioare si am identificat urmatoarea mentiune: Astfel, niciun text de lege nu reglementeaza ca o persoana poate obtine calitatea de coasigurat doar daca are si calitatea de persoana aflata in intretinerea salariatului pentru acordarea deducerii personale la stabilirea venitului impozabil. In continuare avem nevoie sa ne clarificati la ce face referire art. 224 lit. b din Legea 95/2006 cand spune: aflati in intretinerea unei persoane asigurate si daca intr-adevar putem avea persoana coasigurata, chiar daca nu indeplineste conditiile de persoana in intretinere conform Codului fiscal.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Cod CAEN: 2931

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro
Login utilizator
Creare cont platit Testare gratuita
De ce sa va inregistrati?
  • Pentru a avea la dispozitie zeci de experti 24 / 7 / 365!
    Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 40.000 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
    Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.655 + TVA = 1.737,75 lei
    Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
    Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
    Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 2.018 + TVA =2.119,25 lei

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 10 aug 2022.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de clienti folosesc zilnic site-ul nostru.
Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "3 modele Editabile de Fise de Post si Evaluare"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Obligatii fiscale

Aug232022

Baza de calcul CAS si CASS. Calitatea de student. CIM cu norma intreaga

de Rodica Mantescu valabil la 23 Aug 2022
Intrebare: Avem si noi 2 intrebari: 1. Daca un student a sustinut examenul de licenta in Iulie 2022, acesta mai poate fi considerat student in Luna August 2022? Intreb aceasta in contextul impozitarii contractelor part-time. Din ceea ce am citit in Codul Fiscal, exista niste exceptii de la plata acestor contributii, iar studentii aflati intr-o forma de invatamant cu varsta de pana la 26 de ani sunt scutiti. ...
Aug242022

Conducatori auto. Curs de formare in vederea pregatirii speciale pentru conducere auto defensiva

de Gabriela Dita valabil la 24 Aug 2022
Intrebare: In situatia in care angajatorul trimite salariatii sa efectueze cursuri pentru prevenirea accidentelor rutiere va putea deduce cheltuielile respective din impozitul pe afacere (micro sau pe profit)? Care sunt facilitatile fiscale pentru angajator si angajat potrivit prevederilor Legii nr. 20/2022, privind modificarea Codului rutier?
Aug212022

Telemunca din Bulgaria. Plata taxelor salariale

de Rodica Mantescu valabil la 21 Aug 2022
Intrebare: Un salariat, cetatean bulgar, angajat in Romania cu contract individual de munca doreste sa lucreze in regim de telemunca de la resedinta din Bulgaria, pe durata nedeterminata. Ce implicatii fiscale sunt pentru companie si angajat din punct de vedere al platii si declararii contributiilor sociale si impozitului pe salariu?
Iul212022

Facilitati constructii in afara CIM

de Rodica Mantescu valabil la 21 Iul 2022
Intrebare: A fost publicata Ordonanta 16/2022 care modifica si completeaza Legea 227/2015 - Codul Fiscal. La punctul 27 din Ordonanta se mentioneaza faptul ca art. 60 punctul 7 din L 227/2015 se modifica "7.persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1)-(3), pentru activitatea desfasurata in Romania, in baza contractului individual ...
Iul152022

Achizitie produse sau servicii unitati protejate. Documente

de Irina Dumitrescu valabil la 15 Iul 2022
Intrebare: Va rog sa ne ajuti cu urmatoarele spete: - Avem un contract incheiat cu o unitate protejata si acestia ne-au livrat serviciile in luna iunie, facturand in aceeasi luna. Plata facturii s-a efectuat in data de 01.07.2022, insa noi dorim deducerea sumei aferente facturii fara tva din fondul de handicap aferent lunii iunie. Stim ca trebuie sa ne raportam in limita a 50% din fondul de handicap, insa ...
Iun252022

CAM. Sectorul constructii. Sectorul agricultura si industrie alimentara

de Rodica Mantescu valabil la 25 Iun 2022
Intrebare: Va rugam sa ne clarificati care este procentul CAM aplicabil pentru firmele care aplica facilitati in 2022 in domeniul constructiilor, alimentatie sau agricultura.
x