Munca suplimentara. Tichete de masa - Tichete de masa. Tichete cadou
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 23 Mai 2024
Un produs marca Rentrop&Straton

Munca suplimentara. Tichete de masa

Raspuns oferit de Gabriela Tudorache
Gabriela Tudorache
Director Resurse Umane
Intrebare: Este ilegala acordarea tichetelor de masa pentru munca prestata peste programul normal de lucru (ore suplimentare)? Orele suplimentare nu se platesc si se acorda timp liber platit. De ex: un salariat lucreaza in luna noiembrie, datorita graficului de tura, 23 zile, beneficiaza doar de 21 de tichete de masa - regimul lunii noiembrie 2017. In luna decembrie se vor compensa cele doua zile lucrate in noiembrie, cu timp liber platit si cu tichete de masa. Ca urmare, salariatul beneficiaza de tichete de masa pentru toate zilele de prezenta, fara insa a depasi numarul maxim lunar de tichete, conform zilelor lucratoare. Este corect sau se incalca vreo prevedere legala?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Cod CAEN: 3530

Raspuns: Art. 13 din Hotararea Guvernului 23 din 14 ianuarie 2015 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, publicate in Monitorul Oficial nr. 54 din 22 ianuarie 2015.

Redam mai jos textul integral al art. 13 din HG 23/2015:

Art. 13. - (1) Salariatii beneficiaza lunar de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care sunt prezenti la lucru in unitatea angajatorului, iar acest numar nu poate depasi numarul de zile lucratoare, stabilit potrivit art. 10.
(2) In cazul salariatilor a caror durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 8 ore - in regim de tura, numarul de zile pentru care se acorda tichete de masa se determina prin impartirea numarului de ore in care salariatul a fost prezent la lucru in unitatea angajatorului la durata normala a timpului de munca de 8 ore.
Fractiile rezultate din calcul se considera zi de prezenta la lucru, cu conditia ca totalul zilelor rezultat sa nu depaseasca numarul de zile lucratoare, stabilit potrivit art. 10.
Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "3 modele Editabile de Fise de Post si Evaluare"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Tichete de masa. Tichete cadou

Apr292024

Drepturi acordate Legea 296. Salariu net lunar

de Alexandra Nedelcu valabil la 29 Apr 2024
Intrebare: Conform Legii 296/2023 si a unui Memorandum pentru societatea noastra se specifica: "acordarea tichetelor de masa doar pentru salariatii care au salarii nete mai mici de 8000 lei" Intrebare: 1. Daca acordam bonusuri ca actiuni sociale 5% (ajutor inmaormantare, ajutor nastere copil, cadouri in bani din acest fond) acest bonus intra in salariul net? 2. Acordarea pana la 300 lei/salariat ...
Apr292024

Tichete de masa. Conditii de acordare

de Gabriela Dita valabil la 29 Apr 2024
Intrebare: Va rugam sa ne precizati pentru: 1. un salariat cu norma intreaga 8 ore/ zi ce a lucrat in luna martie 2024 (21 zile lucratoare) 19 zile program complet de 8 ore, intr-o zi lucreaza 6 ore (cerere 2 ore invoire aprobata) si in alta zi lucreaza 5 ore (cerere 3 ore invoire aprobata). Conform CCM se acorda tichete de masa in valoare de 30 de lei/zi si conform art. 10 alin (3) din Hotararea nr. ...
Apr152024

Cheltuieli privind tichetele de masa

de Alexandra Nedelcu valabil la 15 Apr 2024
Intrebare: Conform art XL alin 1, din legea 296/2023 cheltuielile privind tichetele de masa nu pot depasi anual contravaloarea a doua salarii minime brute pe tara/an/persoana valabile la data de 1 ianuarie 2019. Prin exceptie de la prev alin 1, pentru personalul ale carui salarii lunare nete sunt de pana la 8000 lei inclusiv, care, la data intrarii in vigoare a prezentei legi, beneficiau de un nivel al ...
Apr072024

Tichete cadou cu ocazia Pastelui. Reglementare

de Gabriela Dita valabil la 07 Apr 2024
Intrebare: Dorim sa acordam tichete cadou de Paste pentru salariatii societatii, daca se acorda si pentru copiii minori ai salariatilor si nu este prevazut in contractul colectiv de munca sau regulamentul intern, se pot acorda prin intocmirea unei decizii la nivel de societate in care se vor specifica conditiile de acordare?
Mar112024

Tichete de masa pentru munca prestata in zile libere

de Gabriela Dita valabil la 11 Mar 2024
Intrebare: Referitor la tichete de masa, in situatia in care se lucreaza sambata, dumineca sau sarbatori legale si se acorda zi libera in alta zi lucratoare din luna, pentru ziua lucrata sambata, dumineca sau sarbatori legale, se poate acorda tichet de masa daca nu se depaseste valoarea echivalenta aferenta zilelor lucratoare din luna respectiva? Facem referire la Art 10 lit.b) din Normele metodologice la ...
Feb232024

Plafon drepturi dispozitii Legea 296/2023

de Alexandra Nedelcu valabil la 23 Feb 2024
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati daca, la art. XL alin. 2 din Legea 296/2023 , in limita prevazuta de 1600 lei intra si primele/premiile/tichetele cadou sau se refera doar la vaucherele de vacanta sau primele de vacanta? Mentionam ca suntem societate pe actiuni cu capital majoritar al unitatii administrativ teritoriale.
x