Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 22 Mai 2022
Un produs marca Rentrop&Straton

PFA. Asigurare in sistemul de pensii

Raspuns oferit de Rodica Mantescu
Rodica Mantescu
Specialist in legislatia muncii
valabil la 16 Ian 2022
Intrebare: PFA incadrata la activitati independente cu impozitare in sistem real obtine venit net anual sub plafonul de 12 salarii minime brute. Deoarece nu poate plati CAS sub acest plafon, si nu opteaza pentru plata CAS la nivelul plafonului minim, mai exista alta posibilitatile de a obtine vechime in munca in perioada in care se afla in aceasta situatie?

Raspuns: Conform art. 6 alin. (2) din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Orice persoana se poate asigura in sistemul public de pensii in baza unui contract de asigurare sociala, in vederea obtinerii pensiei pentru limita de varsta si, dupa caz, in vederea completarii venitului asigurat utilizat la calculul acestei categorii de pensie.

Art. 31 din acelasi act normativ stabileste astfel:
(1) In situatia contractului de asigurare sociala contributia de asigurari sociale se datoreaza de la data incheierii acestuia, in aceeasi cota prevazuta de Codul fiscal pentru persoanele fizice care au calitatea de angajati sau pentru care exista obligatia platii contributiei de asigurari sociale, in intelesul Codului Fiscal.
Cota contributiei de asigurare sociala este de 25% si se aplica asupra bazei lunare de calcul.
Baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale o constituie venitul lunar asigurat inscris in contractul de asigurare sociala, dar nu mai putin decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Plata contributiei de asigurari sociale se face lunar de catre persoana asigurata  sau, in numele lor, de catre orice alta persoana, in contul casei teritoriale de pensii la care sunt asigurati, in baza contractului de asigurare.
Plata contributiei de asigurari sociale se poate face si anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.

La incheierea contractului de asigurare sociala se prezinta casei de pensii urmatoarele documente:
- actul de identitate, certificarea pentru conformitate a copiei facandu-se de catre reprezentantul casei teritoriale de pensii;
- actul de identitate al reprezentantului, precum si actul care atesta calitatea acestuia, dupa caz.

Modelul contractului de asigurare sociala si al actului aditional au fost aprobate prin Ordinul 489/2018 pentru aprobarea modelului contractului de asigurare sociala si al actului aditional la acesta, utilizate in sistemul public de pensii.
Perioada in care se plateste contributia de asigurari sociale conform celor de mai sus, confera persoanei fizice stagiu de cotizare in sistemul de pensii si nu vechime in munca.

Prin urmare, alta posibilitate este sa se asigure voluntar insa tot cu o plata a cotei de 25% aplicata asupra salariului de baza minim.
Alta posibilitate este ca PFA sa incheie un contract individual de munca cu timp partial unde baza de calcul poate fi mai mica decat salariul de baza minim brut pe tara corespunzator duratei muncii. In acest caz este necesar sa se plateasca si celelalte taxe aferente veniturilor salariale- impozit pe venit, CASS, CAM.
 

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "3 modele Editabile de Fise de Post si Evaluare"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Mar202022

Necesitate eliberare adeverinta vechime in munca

de Alexandra Nedelcu valabil la 20 Mar 2022
Feb162022

Adeverinta salariat

de Adina Popescu valabil la 16 Feb 2022
Sep012021

Adeverinta de vechime. Adaosuri la salariul de baza

de Alexandra Nedelcu valabil la 01 Sep 2021
Iul022021

Vechimea in munca pentru dosarul de pensie

de Adina Popescu valabil la 02 Iul 2021
x