Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 29 Septembrie 2021
Un produs marca Rentrop&Straton

Modificare ocupatie din categoria muncitorilor necalificati in categoria muncitorilor calificati

Raspuns oferit de Adina Popescu
Adina Popescu
consilier juridic
Intrebare: Pentru un curs de calificare nonformal desfasurat de un furnizor de formare pentru angajati ai unei intreprinderi, in baza caruia se elibereaza pentru angajati un certificat de absolvire in sistem nonformal, emis de furnizorul de formare (nu de catre angajator), va rugam clarificati modalitatea prin care certificatul eliberat poate fi recunoscut in cadrul unitatii angajatoare pentru schimbarea statutului angajatilor din necalificat in calificat. Si o completam cu urmatoarele date suplimentare: Cursul de calificare nonformala (similar cu calificarea la locul de munca) se organizeaza de ex. pe o perioada de 3 (trei) saptamani cu durata de 100 ore, constand in: 20 ore pregatire teoretica si 80 ore pregatire practica la locul de munca al agentului economic al cursantului (ocupatii precum: tamplar, tapier etc.). Exista pe piata oferte in acest sens: https://tehnocurs.ro/cursuri-nonformale sau http://andirivac.eu/atasamente/19.%20Formare%20profesionala%20in%20sistem%20nonformal.pdf ce mentioneaza ca, certificatele de calificare/absolvire obtinute in sistem nonformal pot fi operate in contractul individual de munca al salariatului/act aditional la contractul individual de munca, motiv pentru care solicitam confirmarea posibilitatii operarii in contractul de munca/fisa de post a calificarii/competentelor dobandite in sistem nonformal. Cu privire la furnizorul de formare (care nu este angajatorul participantilor la cursul nonformal), acesta este autorizat de Autoritatea Nationala pentru Calificari in diverse ocupatii pentru cursuri formale, dar, cursurile nonformale intelegem ca nu se supun autorizarii la ANC. Studiind cadrul legal mentionat si de dumneavoastra, constam ca: 1. Conform OG129/200, art. 8 (2) Competentele profesionale se dobandesc pe cale formala, nonformala sau informala care, in sensul prevederilor prezentei ordonante, se definesc astfel: a) prin calea formala se intelege parcurgerea unui program organizat de un furnizor de formare profesionala (ce se finalizeaza cu certificate de absolvire/calificare recunoscute de ANC); b) prin calea nonformala se intelege practicarea unor activitati specifice direct la locul de munca sau autoinstruirea (ce se finalizeaza cu certificate de absolvire/calificare nerecunoscute de ANC); De aici intelegem ca, un curs nonformal presupune practicarea unor activitati specifice direct la locul de munca sau autoinstruirea, iar metodologia de organizare a acestor cursuri nu este reglementata de ANC. 2. Conform OG129/200, art. 21; - (3) Angajatorii pot organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, in baza carora elibereaza certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective. - (4) Certificatele prevazute la alin. (3) au recunoastere nationala numai daca angajatorii sunt autorizati ca furnizori de formare profesionala. De aici intelegem ca: angajatorul poate organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii fie printr-un departament propriu daca dispune de personal disponibil a crea o metodologie de formare nonformala, fie prin externalizare/acord/protocol/conventie cu o alta entitate externa specializata in formare care poate pregati si veni cu o metodologie de organizare a unui curs nonformal ce sa permita atingerea unor unitati de competente dorite la locul de munca si care, in urma certificarii nonformale sa permita elibererarea de certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective, cu operare in REVISAL a schimbarii statutului din necalificat in calificat (ocupatii precum: tamplar, tapiter etc.); Certificatele prevazute la alin. (3) au recunoastere nationala numai daca angajatorii sunt autorizati ca furnizori de formare profesionala, deci in situatia in care angajatorii nu sunt autorizati ca furnizori de formare profesionala sau desfasoara programul de formare nonformala printr-o externalizare/acord/protocol/conventie cu o alta entitate externa specializata in formare, intelegem ca certificatele de absolvire nonformale se vor recunoaste doar in cadrul unitatii respective si ca sunt suficiente pentru schimbarea statutului in campul muncii din necalificat in calificat in cadrul unitatii respective. 3. Conform Codului muncii: - art. 196 (1) mentioneaza ca participarea la formarea profesionala poate avea loc la inivitativa angajatorului sau la initiativa salariatului. - art. 193 mentioneaza ca Formarea profesionala a salariatilor se poate realiza prin urmatoarele forme: f) alte forme de pregatire convenite intre angajator si salariat, care vor duce la atingerea obiectivelor mentionate la art. 192 (1) a) si e); De aici intelegem ca, art. 193 lit. f) permite alte forme de pregatire decat cele mentionate la Capitol II (contracte speciale) sau Capitol III (contractul de ucenicie) si anume ca permite la initiativa angajatului formarea printr-un curs nonformal (alte forme de pregatire convenite intre angajator si salariat, de ex. prin cursurile identificate pe piata si prezentate mai sus ale furnizorilor Tehnocurs sau Andirivac) in conformitate cu OG 129 art 8 b) si art 21 (3), (4), iar la finalizarea cursului nonformal, certificatul de absolvire sa fie recunoscut in unitatea respectiva. In concecinta, va rugam clarificati daca interpretarile de mai sus pot fi luate in considerare: Salariatul, la initiativa proprie (art. 196 (1) din Codul muncii) solicita participarea la un curs de calificare nonformala (Codul muncii art 193 f) alte forme de pregatire convenite intre angajator si salariat, curs desfasurat in baza convenitiei dintre angajator si salariat prin externalizare/acord/protocol/conventie cu o alta entitate externa specializata in formare) care se finalizeaza cu certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective (OG 129/200, art. 21 (3), (4)); Angajatorul poate opera in REVISAL schimbarea statutului unui salariat din necalificat in calificat in baza certificatului de absolvire recunoscut numai in cadrul unitatii respective.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitie zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 40.000 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.350 + TVA = 1.417,5 lei
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
  • NOU! Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 1.636 + TVA =1.717,5 lei

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Modificare ocupatie din categoria muncitorilor necalificati in categoria muncitorilor calificati

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 13 sep 2021.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de clienti folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete de Legislatia Muncii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x