Deducerea suplimentara pentru copiii minori - Salarii si venituri la functia de baza
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 25 Iulie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton

Deducerea suplimentara pentru copiii minori

Raspuns oferit de Rodica Mantescu
Rodica Mantescu
Specialist in legislatia muncii
valabil la 05 Dec 2022
Intrebare: Conform Ordinului 16/2022 art. 40 alin. 12 si 13, exista un model de declaratie? Iar conform art. 6. ac. Ordin 16/ 2022, ambii parinti beneficiaza de deducerea personala de baza pentru copiii minori.

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Cod CAEN: 2229

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro
Login utilizator
Creare cont platit Testare gratuita
De ce sa va inregistrati?
  • Pentru a avea la dispozitie zeci de experti 24 / 7 / 365!
    Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 55.000 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
    Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 2.035 + TVA = 2.136,75 lei
    Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
    Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
    Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 2.837,80 lei (TVA inclusa)

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 05 dec 2022.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de clienti folosesc zilnic site-ul nostru.
Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "3 modele Editabile de Fise de Post si Evaluare"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Salarii si venituri la functia de baza

Iul162024

Chirie suportata de angajator pentru cazarea unui salariat. Tratament fiscal

de Rodica Mantescu valabil la 16 Iul 2024
Intrebare: O microintreprindere X SRL cu sediul in Bucuresti, incheie un contract de prestari servicii de organizare santier si conducere lucrari. Locul desfasurarii serviciilor va fi in judetul Mures. Angajatul societatii trebuie sa se afle permanent in locul prestarii servicilor, adica in Mures. In acest scop s-a inchiriat un apartament pentru cazarea salariatului. Contractul de inchiriere este intre ...
Iun142024

Munca in ziua de 1 iunie 2024 nu este munca suplimentara

de Gabriela Dita valabil la 14 Iun 2024
Intrebare: Pentru 8 ore lucrate in zi de Sambata, dar in acelasi timp, aceasta zi este zi libera legala, precum cea de 1 iunie 2024, orele suplimentare din acea zi se platesc ca si ore suplimentare de weekend, sau ca si ore suplimentare legale cu 100%?
Iun112024

Majorare salariu minim incepand cu data de 1 iulie 2024

de Gabriela Dita valabil la 11 Iun 2024
Intrebare: In vederea aplicarii HG nr. 598/06.06.2024, pentru stabilirea salariului de baza minim pe tara garantat in plata este necesara intocmirea de acte aditionale sau decizii individuale?
Apr162024

Parinti divortati. Deducere personala

de Rodica Mantescu valabil la 16 Apr 2024
Intrebare: Avem urmatoarea speta: un salariat are act de divort eliberat in UK. Acesta s-a stabilit cu copilul minor rezultat din timpul casatoriei in Romania. Pe actul de divort eliberat de UK, nu este mentionat ca minorul a ramas in grija salariatului, dar exista o declaratie de consimtamant data de celalat parinte la Ambasada Romaniei din UK prin care isi exprima acordul ca minorul sa locuiasca impreuna ...
Apr032024

Acordare sporuri personal TESA si medici.

de Florentina Buzea valabil la 03 Apr 2024
Intrebare: Personalul TESA din cadrul unitatii noastre beneficiaza de sporul pentru conditii de munca periculoase sau vatamatoare prevazut de art. 3 si articolul unic din anexa 1 din Regulamentul cadru aprobat prin HG nr. 917/2017. Unitatea are angajat si personal de specialitate medico-sanitar care ocupa functia de medic, cuprins la anexa nr. II capitolul I punctul 2 litera a) subpunctul a.4 din ...
Mar162024

Ajutor pentru boli incurabile acordat administratorului. Tratament fiscal

de Rodica Mantescu valabil la 16 Mar 2024
Intrebare: (1) Conducerea societatii doreste sa acorde unui membru din Consiliu de Administratie un ajutor financiar pentru o boala incurabila. (2) Aceasta cheltuiala intra sub incidenta art. 25 p-ul (3) alin.1 din Codul Fiscal? (3) Daca nu intra sub incidenta art. 25, sub ce forma am putea sa ii acordam acest ajutor financiar pentru a nu fi considerat un venit impozabil si sa nu intre in baza de calcul a ...
x