Conditii studii superioare ocupare functie publica de conducere - Institutii publice
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 21 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton

Conditii studii superioare ocupare functie publica de conducere

Raspuns oferit de Adina Popescu
Adina Popescu
consilier juridic
valabil la 17 Oct 2013
Intrebare: Conform prevederilor Legii nr. 288/ 2004 art. 18 alin. (3) diplomele absolventilor de invatamant superior cu durata de 5 - 6 ani sunt de drept echivalente cu diplomele de master. Totodata, conform prevederilor art. 153 alin. (2) diploma de absolvire sau de licenta a absolventilor invatamantului superior de lunga durata din perioada anterioara aplicarii celor trei cicluri tip Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate. Avand in vedere prevederile legale mentionate anterior, va solicitam punctul de vedere pentru clarificarea urmatoarelor situatii: 1. Un salariat care a absolvit facultatea cu durata de 4 ani, curs de zi, in anul 2001 si a sustinut examenul de licenta in februarie 2002, mai are nevoie de masterat pentru promovarea pe o functie publica de conducere, conform art. 66 din Legea nr. 188/ 1999? 2. Un salariat care a promovat examenul de licenta in ianuarie 2003, absolvent al facultatii de drept cu o durata a studiilor de 5 ani la F.F., mai are nevoie de masterat pentru promovarea pe o functie publica de conducere, conform art. 66 din Legea nr. 188/ 1999?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro
Login utilizator
Creare cont platit Testare gratuita
De ce sa va inregistrati?
  • Pentru a avea la dispozitie zeci de experti 24 / 7 / 365!
    Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 55.000 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
    Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 2.035 + TVA = 2.136,75 lei
    Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
    Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
    Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 2.837,80 lei (TVA inclusa)

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 17 oct 2013.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de clienti folosesc zilnic site-ul nostru.
Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "3 modele Editabile de Fise de Post si Evaluare"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Institutii publice

Feb062024

Incompatibilitate functionar public si PFA

de Florentina Buzea valabil la 06 Feb 2024
Intrebare: Din 27.12.2023 sunt salariata si angajata ca functionar public, post de executie; inainte am lucrat ca PFA. Dupa data de 27.12.2023, inclusiv in anul 2024 incasez in PFA facturi emise in anul 2023. Exista vreo incompatibilitate ca in anul 2024 sunt functionar public dar incasez in PFA facturi restante emise inainte de data de 27.12.2023 ? Trebuie sa inchid oficial PFA_ul pana la o data anume. ...
Mar252023

Incetare raport de serviciu prin acordul partilor

de Alexandra Nedelcu valabil la 25 Mar 2023
Intrebare: Daca un functionar public solicita incetarea raportului de serviciu, conform art. 516 lit.b) din OUG 57/2019, prin acordul partilor, consemnat in scris, incepand cu data de XX, iar conducerea institutiei aproba aceasta cerere cu respectarea termenului legal de preaviz. Cum ar trebui sa se emita dispozitia de incetare a raportului de serviciu: prin acordul partilor (conform art. 516 lit.b din OUG ...
Mar252023

Inlocuire persoana care exercita temporar functie de conducere

de Alexandra Nedelcu valabil la 25 Mar 2023
Intrebare: Intr-o institutie publica postul de Sef serviciu al unui serviciu oarecare este vacant, pe acest post vacant este numit prin dispozitie un functionar public de executie sa exercite cu caracter temporar functia de sef serviciu. Ulterior, aceasta persoana este nevoita sa lipseasca de la servici o perioada mai lunga de timp (3 luni), timp in care este inlocuita de un alt functionar public de ...
Feb192023

Angajare medic primar pe post de medic specialist

de Adina Popescu valabil la 19 Feb 2023
Intrebare: As dori sa intreb, daca in cadrul institutiei noastre (asistenta sociala), este scos la concurs un post vacant de medic specialist si este admis un candidat, care este medic primar. Intrebarea este, daca pe postul de medic specialist, putem incadra medic primar?
Feb052023

Angajare cetatean strain titular al dreptului de sedere in scop de munca

de Irina Dumitrescu valabil la 05 Feb 2023
Intrebare: Cetatean NON UE - posesor permis de sedere (angajare), intentionam angajarea cu contract individual de munca perioada nedeterminata. Ce formalitati trebuie intocmite sau declarate la IGI?
Ian102023

Aplicare anexe Legea nr. 153/2017 - personal serviciul incluziune sociala

de Alexandra Nedelcu valabil la 10 Ian 2023
Intrebare: Un salariat care a fost numit pentru a exercita cu caracter temporar, functia vacanta de conducere SEF SERVICIU (SERVICIUL INCLUZIUNE SOCIALA A PERSOANELOR ADULTE) si care a beneficiat de drepturile salariale aferente functiei de conducere respective, conform art. 30 alin.(2) din Legea nr.153/2017, (salariu stabilit potrivit Anexei nr.II. â Familia ocupationala de functii bugetare ...
x