Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 30 Septembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton

Program de reintegrare profesionala salariat(a) revenit la munca

Raspuns oferit de Adina Popescu
Adina Popescu
consilier juridic
valabil la 20 Sep 2022
Intrebare: Avem o salariata care a revenit din concediul de crestere si ingrijire copil. Conform Legii 202/2002, art. 10: (8) La incetarea concediului de maternitate, a concediului pentru cresterea copiilor in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu dizabilitati sau a concediului paternal, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca ori la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente, si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei. (9) La revenirea la locul de munca in conditiile prevazute la alin. (8), salariata/salariatul are dreptul la un program de reintegrare profesionala, a carui durata este prevazuta in regulamentul intern de organizare si functionare si nu poate fi mai mica de 5 zile lucratoare. Avand in vedere cele mentionate mai sus intrebarea noastra este daca angajatorul este obligat sa insereze aceasta prevedere in Regulamentul intern? In cazul in care nu este inserata angajatorul este obligat sa ofere salariatei revenite din concediu de crestere si ingrijire copil care revine pe acelasi post si cu aceleasi atributii, acest program de reintegrare profesionala, sau acesta are loc automat in primele zile de reintoarcere cand salariata se familiarizeaza cu modificarile aparute in cadrul firmei si departamentului in care activeaza?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Cod CAEN: comert cu ridicata

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro
Login utilizator
Creare cont platit Testare gratuita
De ce sa va inregistrati?
  • Pentru a avea la dispozitie zeci de experti 24 / 7 / 365!
    Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 40.000 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
    Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.655 + TVA = 1.737,75 lei
    Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
    Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
    Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 2.018 + TVA =2.119,25 lei

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 20 sep 2022.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de clienti folosesc zilnic site-ul nostru.
Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "3 modele Editabile de Fise de Post si Evaluare"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Concediu crestere copil

Sep252022

Cumul venituri asimilate salariilor. Concediu de lauzie

de Irina Dumitrescu valabil la 25 Sep 2022
Intrebare: O persoana care lucreaza la doua firme, din care la una este presedinte al consiliului de administratie(contract de mandat) intentioneaza sa intre in concediu ingrijire copil. Ea vrea sa-si ia concediu de lauzie doar la o firma(nu cea in care este in CA). Poate sa faca acest lucru sau e obligata sa aiba concediu de lauzie la ambele firme?
Sep262022

Concediul pentru cresterea copilului

de Adina Popescu valabil la 26 Sep 2022
Intrebare: O salariata aflata in concediu crestere copil pana la 30.04.2023 urmeaza sa nasca in luna 03.2023. Va naste practic in timp ce se afla in crestere copil. Angajatorul ce obligatii are? Face prelungirea suspendarii in baza unei noi cereri din partea salariatei? Mai trebuie sa se elibereaza adeverinta?
Sep232022

Prelungire durata CCC pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului

de Gabriela Dita valabil la 23 Sep 2022
Intrebare: Am o angajata care este in concediu crestere copil. Aceasta doreste sa isi prelungeasca cu inca doua luni suspendarea contractului, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, initial cererea fiind facuta pana la implinirea varstei de 1 an si 10 luni. In acest caz se va face inca o cerere pentru inca doua luni?
Sep182022

Perioada CCC constituie vechime in munca

de Gabriela Dita valabil la 18 Sep 2022
Intrebare: Avem o salariata care a stat in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la implinirea varstei de 3 ani. In societatea noastra, se acorda spor de vechime, in procente diferite, in functie de vechimea in munca. Perioada de concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la implinirea varstei de 3 ani se ia in calculul vechimii pentru acordare spor de vechime? In caz afirmativ, ...
Sep182022

Concediu de maternitate si concediu crestere copil

de Gabriela Dita valabil la 18 Sep 2022
Intrebare: O salariata intra in concediu medical sarcina si lauzie, cu 01.05.22-03.09.22. Cu data de 04.09.22, i am suspendat contractul de munca pentru o perioada de 2 ani. Aceasta doreste sa stie, pe ce perioada o sa primeasca indemnizatia de la stat? Perioada 04.09.22-22.06.2024 (cand copilul implineste 2 ani), sau se calculeaza si perioada cat aceasta a fost in concediu medical sarcina si lauzie.
Sep182022

Revenire din CCC. Obligatii angajator

de Alexandra Nedelcu valabil la 18 Sep 2022
Intrebare: Va rog sa imi spuneti daca este obligatorie reangajarea salariatului care se intoarce din concediul pentru ingrijire copil, pentru o perioada de cel putin 6 luni. in forma actualizata a OUG 111/2010 nu am gasit o prevedere clara in acest sens . Angajatorul nu a redus numarul de posturi dar persoana angajata in locul salariatei care este in CIC pana la 30.09.2022, este din punct de vedere ...
x