Concediu de maternitate. Diminuarea CO - Concedii
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 6 Decembrie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton

Concediu de maternitate. Diminuarea CO

Raspuns oferit de Rodica Mantescu
Rodica Mantescu
Specialist in legislatia muncii
valabil la 13 Iun 2011
Intrebare: De unde rezulta interpretarea ca doar zilele de concediu medical (nu si zilele de concediului de maternitate) nu diminueaza durata concediului de odihna? Art. 7 (2) din Directiva 200/388 face referire la plata indemnizatiei de co.

Tip societate: R.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Cod CAEN: 8610

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro
Login utilizator
Creare cont platit Testare gratuita
De ce sa va inregistrati?
  • Pentru a avea la dispozitie zeci de experti 24 / 7 / 365!
    Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 55.000 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
    Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.827 + TVA = 1.918,35 lei
    Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
    Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
    Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 2.521,4 lei (TVA inclusa)

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 13 iun 2011.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de clienti folosesc zilnic site-ul nostru.
Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "3 modele Editabile de Fise de Post si Evaluare"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Intrebari similare din categoria Concedii

Sep252023

Concediu de ingrijitor. Contributii sociale

de Rodica Mantescu valabil la 25 Sep 2023
Intrebare: Legat de zilele de concediu ingrijitor, asa cum au fost ele legiferate inclusiv cu modificarile din OUG 42/2023, pentru aceste zile angajatul nu datoreaza contributie asiguratorie de sanatate. Personal nu gasesc ceva legiferat pe aceasta tema si in Codul fiscal. Intrebarea este: se retine CASS pentru aceste zile de concediu de ingrijitor?
Sep102023

Concediu pentru examen de admitere

de Adina Popescu valabil la 10 Sep 2023
Intrebare: Un salariat student la drept al unui Birou de Executori Judecatoresti solicita concediu de studii pentru adminterea la Insitutul National de Magistratura, va rog sa imi spuneti daca acest concediu reprezinta un concediu de studii fara plata sau cu plata.
Aug072023

Concediu de ingrijitor. Procedura acordarii. Plata si pontaj

de Rodica Mantescu valabil la 07 Aug 2023
Intrebare: Avem o salariata care ne-a solicitat concediu de ingrijitor pentru copilul ei in varsta de 12 ani. L-a solicitat pentru a merge cu copilul la kinetoterapie, ca urmare a trimiterii medicului ortoped, deoarece copilul a avut un picior fracturat in 3 locuri si a avut piciorul in gisp. Pentru aceasta procedura, salariata are dreptul conform legislatiei, la concediul de ingrijitor? Acest concediu este ...
Iun162023

Incapacitate temporara de munca. Zile libere

de Alexandra Nedelcu valabil la 16 Iun 2023
Intrebare: Un salariat care in perioada 29 mai - 9 iunie s-a aflat in concediu medical solicita zilele libere platite pentru 01 iunie si 5 iunie (Rusalii). Este legal sa ii acordam?
Apr252023

Concediu pentru formare profesionala

de Adina Popescu valabil la 25 Apr 2023
Intrebare: Am o nelamurire privind concediul de formare profesionala. Pentru obtinerea unui certificat de marfuri periculoase angajatul se incadreaza la concediu de formare profesionala? Mentionez ca costul pentru obtinerea certificatului e suportat de catre salariat. Pentru obtinerea certificatului e nevoie doar de examen. Nu presupune curs prealabil.
Mar292023

Concediu pentru formare profesionala. Absolvire studii

de Adina Popescu valabil la 29 Mar 2023
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu o speta: in ce conditii se poate acorda Concediul pentru finalizare a studiilor? Acesta se poate considera Concediu de formare profesionala? Este concediu fara plata? Daca da, afecteaza continuitatea - vechimea in munca a angajatului? La formarea profesionala intra si studiile de la facultate/master/etc. sau formare profesionala poate fi considerata un curs, care iti este ...
x