Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 17 Octombrie 2019
Un produs marca Rentrop ∧ Straton

Posibilitatea concedierii dupa intoarcerea din concediul de crestere copil

Raspuns oferit de Raluca Dimitriu
Raluca Dimitriu
Profesor Universitar Doctor

In perioada acordarii concediului pentru cresterea copilului, salariatul nu poate fi concediat, beneficiind atat de prevederile art. 60 alin. (1) lit. e) din Codul muncii, cat si de dispozitiile art. 25 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, publicata in Monitorul Oficial nr. 830 din 10 decembrie 2010, cu modificarile ulterioare. Masura concedierii va putea fi dispusa doar in cazul reorganizarii judiciare si a falimentului.
Dar dupa ce se salariatul/salariata se intoarce din concediul de crestere a copilului, va putea fi concediat/concediata, daca primeste stimulent de intertie? Dar daca nu primeste?
Aici trebuie facute unele distinctii.
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/ 2010 reglementeaza la art. 7 doua situatii in care se acorda stimulentul de insertie:
a) Stimulent de insertie pentru perioada in care salariatul este indreptatit sa beneficieze de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, daca realizeaza venituri supuse impozitului pe venit in aceasta perioada. Deci, daca parintele se intoarce la munca pe perioada cat ar fi avut dreptul la concediu de crestere a copilului, are dreptul la stimulent de insertie. In acest interval concedierea este interzisa;
b) Stimulent de insertie pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani sau pana la implinirea de catre copil a varstei de 4 ani, in cazul copilului cu handicap, daca salariata/salariatul obtine venituri supuse impozitului pe venit cu cel putin 60 de zile anterior implinirii de catre copil a varstei de 2 ani.
Si aici intervine modificarea. Legea nr. 89/2019, publicata in Monitorul Oficial nr. 340 din 3 mai 2019, a eliminat interdictia de concediere asociata acestui text. Intr-adevar, art. 25 alin. (2) lit. b) facea trimitere anterior la ambele alineate ale art. 7, in timp ce acum nu mai face referire decat la art. 7 alin. (1).
Ramane insa reglementata de art. 25 alin. (3) din O.U.G. nr. 111/2010 interdictia concedierii in termen de 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.
Poate parea un pic complicat, astfel incat vom exemplifica.
- Salariatul revine la lucru cu 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. In acest caz, el va putea fi concediat dupa 6 luni de la revenirea la lucru (deci cand copilul are 2 ani si 4 luni). Nu se mentine interdictia concedierii pana cand acesta din urma va implini 3 ani;
- Salariatul revine la lucru inainte de implinirea de catre copilul cu handicap a varstei de 3 ani. In acest caz, el nu va putea fi concediat timp de 6 luni, adica pana cand copilul cu handicap implineste 3 ani si 4 luni;
- Salariatul revine la lucru atunci cand copilului implineste 1 an. El nu va putea fi concediat pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani;
- Salariatul revine la lucru atunci cand copilui implineste 2 ani. El nu va putea fi concediat pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani si 6 luni, dar nu va avea dreptul la stimulentul de intertie.
In concluzie, desi interdictia la concediere a salariatului sau a salariatei care se intoarce din concediul de crestere a copilului se mentine, totusi durata acestei interdictii este mai scurta decat era pana in mai 2019.

 

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "Domeniile vizate de controalele Inspectiei Muncii in 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x