Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 13 Iulie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Un produs marca Rentrop ∧ Straton

Conditii pentru decontarea a 41,5% din salariul de baza

Raspuns oferit de Gabriela Dita
Gabriela Dita
consilier juridic
valabil la 30 Iun 2020
Intrebare: Referitor la acordarea a 41,5% din salariile brute conform OUG 92/2020 va rugam sa ne comunicati daca se poate depune cererea de rambursare in situatiile de mai jos: 1. firma cu activitate conform CAEN 2572 a beneficiat in perioada 24.03-15.06.2020 de somaj tehnic cf OUG 30/2020 pentru toti salariatii 2. firma cu activitate stomatologica conform CAEN 8623 a beneficiat in perioada 01.04-31.05.2020 de somaj tehnic cf OUG30/2020 pentru toti salariatii.

Raspuns:

Nu are importanta codul CAEN daca unitatea indeplineste conditiile pentru a beneficia de decontarea unei parti de 41,5% din salariul de baza conform art. I alin. (1) din OUG 92/2020.Astfel, conform art. I alin. (1) din OUG 92/2020 pentru instituirea unor masuri active de sprijin destinate angajatilor si angajatorilor in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, precum si pentru modificarea unor acte normative, publicata în Monitorul Oficial nr. 459 din 29 mai 2020, incepand cu data de 1 iunie 2020, angajatorii ai caror angajati au beneficiat de prevederile art. XI alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea si completarea unor acte normative, precum si pentru stabilirea unor masuri in domeniul protectiei sociale in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 59/2020, cu completarile ulterioare, precum si angajatorii ai caror angajati au avut contractele individuale de munca suspendate in conformitate cu prevederile art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si nu au beneficiat de prevederile art. XI din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 59/2020, cu completarile ulterioare, in perioada starii de urgenta sau alerta, beneficiaza, pentru o perioada de trei luni, de decontarea unei parti din salariu, suportata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 41,5% din salariul de baza brut corespunzator locului de munca ocupat, dar nu mai mult de 41,5% din castigul salarial mediu brut prevazut de Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020, cu modificarile ulterioare, de 5.429 lei.

Conditiile pentru a beneficia de decontarea a 41,5% din salariul de baza brut corespunzator locului de munca ocupat sunt urmatoarele:
1. angajatorul trebuie sa fi avut salariatii in somaj tehnic cel putin 15 zile in perioada starii de urgenta sau a starii de alerta si sa fi beneficiat fie de indemnizatiile prevazute la art. XI si XV din OUG30/2020, fie de prevederile art. 53 din Codul muncii republicat cu modificarile si completarile ulterioare, ori in ambele situatii salariatii au fost in somaj tehnic doua luni sau chiar aproape trei luni.
2. angajatorii care vor beneficia de aceasta facilitate au obligatia mentinerii raporturilor de munca pana la data de 31 decembrie 2020, cu exceptia lucratorilor sezonieri.

3. Perioada pentru care angajatorii beneficiaza de decontarea unei parti din salariu, suportata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 41,5% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, dar nu mai mult de 41,5% din castigul salarial mediu brut prevazut de Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020, cu modificarile ulterioare, este de trei (3) luni pentru perioada 1 iunie – 31 august 2020.

In concluzie, se va putea solicita decontarea a 41,5% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, dar nu mai mult de 41,5% din castigul salarial mediu brut prevazut de Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020 astfel:
- pentru salariatii care lucreaza la fabricarea articolelor de feronerie, se va putea deconta 41,5% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat incepand cu 16 iunie si pana la 31 august;
- pentru salariatii care desfasoara activitati de asistenta stomatologica se va putea obtine 41,5% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat pentru perioada 1 iunie – 31 august.

 

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "Contractul de munca cu timp partial"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


x