Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont Testare gratuita
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 23 Octombrie 2021
Un produs marca Rentrop&Straton

Sume pentru educatia timpurie. Acordarea in baza unui document. Acordare diferentiata

Raspuns oferit de Irina Dumitrescu
Irina Dumitrescu
valabil la 06 Feb 2021
Intrebare: Referitor la sumele platite de angajator pentru educatia timpurie a copiilor angajatilor (in limita a 1.500 lei conform Legii 239/2020), cum se acorda acestea? In baza a ce document? Angajatorul va plati direct catre unitatea de invatamant (in acest caz fiind nevoie si de un contract intre unitatea de invatamant si angajator) sau suma va fi acordata salariatului care, la randul sau va plati mai departe catre cresa sau gradinita unde este inscris copilul? Totodata, doresc sa stiu daca aceasta facilitate poate fi vazuta ca un beneficiu care se negociaza sau trebuie data tuturor salariatior care solicita aceasta facilitate? Daca va fi acordata in baza unui Act aditional incheiat cu angajatul, fara a fi specificata in RI ..... poate fi considerata disriminare? Totodata, doresc sa stiu daca aceasta facilitatea se aplica si ONG-urilor sau numai societatilor comerciale.

Raspuns: Conform art. 76 alin. (4) lit.  x) din Codul fiscal nu sunt venituri impozabile sumele platite de angajator pentru educatia timpurie a copiilor angajatilor. In baza art. 142 lit. z) din acelasi Cod, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale urmatoarele: z) sumele platite de angajator pentru educatia timpurie a copiilor angajatilor. De aceasta facilitate constand in netaxarea cu impozit pe venit si contributii sociale beneficiaza toti salaratii indiferent de forma de organizare a angajatorului: PFA, ONG, SRL, etc.
Textele citate nu stabilesc o limita maxima pentru excluderea din baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale.   Limita de 1500 lei este prevazuta la art.25 alin.(3) lit.i)^2 din Codul fiscal conform caruia contribuabilii care efectueaza cheltuieli cu educatia timpurie scad din impozitul pe profit datorat cheltuielile cu educatia timpurie conform lit. i1), dar nu mai mult de 1.500 lei/luna pentru fiecare copil. In cazul in care suma depaseste impozitul pe profit datorat, diferenta va fi scazuta, in ordine, din impozitul pe salarii retinut de contribuabil pentru angajati, din taxa pe valoarea adaugata datorata sau din accizele datorate. Insa, aceasta prevedere legala nu este aplicabila in prezent datorita lipsei normelor metodologice.
Codul fiscal nu conditioneaza suportarea acestor sume de angajator de mentionarea in contractul de munca/regulamentul intern asa cum impune, spre exemplu, in cazul ajutoarelor de deces sau nastere sa fie mentionate in contractul de munca.
Chiar in situatia in care Codul fiscal nu impune obligatia reglementarii in contractul de munca/regulamentul intern, consideram ca obligatia angajatorul trebuie reglementata fie in contractul de munca (individual sau colectiv), fie in regulamentul intern pentru a a exista un temei al acordarii, cu atat mai mult cu cat, sumele respective nu sunt taxate.
In privinta acordarii diferentiate mentionam ca acordarea unora dintre salariati in timp ce altora trebuie sa fie intemeiata pe criterii obiective. Or, in situatia in care doi salariati au copii la gradinita este dificil de justificat de ce unuia i se plateste gradinita copilului in timp ce altuia, nu. Cu atat mai mult are relevanta acordarea diferentiata cu cat sumele in cauza sunt scutite de taxe.
Plata sumei poate fi facuta atat de angajator in mod direct cat si de salariat si decontata apoi de angajator.
 

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 spete de Legislatia Muncii"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Sep012021

Fond de pensii administrat privat. Conditii de aderare

de Rodica Mantescu valabil la 01 Sep 2021
Aug232021

Scutire programatori. Comanda interna. Organigrama

de Rodica Mantescu valabil la 23 Aug 2021
Iun132021

Vocatie pensie pentru limita de varsta

de Alexandra Nedelcu valabil la 13 Iun 2021
x