X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Portal actualizat la 27 Iunie 2017

Tichete de masa. Tichete cadou

Iun162017

Vouchere de vacanta. Conditii de acordare. Tratament fiscal

de Irina Dumitrescu valabil la 16 Iun 2017
Intrebare: In ce conditii se acorda salariatilor vouchere de vacanta si care este regimul lor fiscal.
Mai092017

Explicatie cadouri si tichete cadou

de Gabriela Dita valabil la 09 Mai 2017
Intrebare: Am cautat pe site-ul dvs. o informatie legata de tichetele cadou si am gasit articolul de mai jos. Am o nelamurire: intre doua paragrafe din acelasi articol, tichetele cadou care depasesc 150 lei sunt impozabile si taxabile cu contributii sociale si in acelasi timp, nu sunt taxabile din punct de vedere al contributiilor sociale. Probabil ca nu am inteles bine cele comunicate, dar va rog sa imi ...
Mai022017

Tichete de masa. Munca in ture

de Gabriela Dita valabil la 02 Mai 2017
Intrebare: Intrebarea este legata de acordarea Tichetelor de masa: Intr-o luna un salariat care lucreza in ture acumuleaza 176 ore respectiv 22 zile. Deoarece luna are doar 20 de zile lucratoare salariatul primeste doar 20 de tichete de masa si nu 22. Cele 2 tichete care nu au fost acordate pot fi acordate in luna in care salariatul beneficiaza de cele 16 ore - libere platite pentru cele 2 zile lucrate ...
Mai022017

Posibilitatea de a acorda salariatilor tichete de masa in mod diferit

de Rodica Mantescu valabil la 02 Mai 2017
Intrebare: In cazul in care, angajatorul decide sa nu acorde unuia sau mai multor salariati tichetele de masa dintr-o luna, poate face acest lucru legal, fara ca angajatul sa poata reclama sau da in judecata compania?
Apr112017

Tichete de masa. Munca in ture. Concediu de odihna

de Gabriela Tudorache valabil la 11 Apr 2017
Intrebare: Avand in vedere: 1. Prevederile art. 10 din Norma din 14 ianuarie 2015 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa; 2. Prevederile art. 13 din Norma din 14 ianuarie 2015 (*actualizate*) de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa; 3. Faptul ca, Contractul Colectiv de Munca aplicat in cadrul SNGN Romgaz SA reglementeaza ...
Apr112017

Tichete de masa. Conditii de acordare in cazul invoirii

de Gabriela Dita valabil la 11 Apr 2017
Intrebare: In cazul in care din cele 8 ore de lucru zilnice salariatul are un bilet de voie de 2 ore, mai beneficiaza de tichet de masa pentru ziua respectiva? In cazul programului de lucru de 12 ore, salariatii beneficiaza de tichete de masa in functie de turele de 12 ore (1 tichet tura) sau in functie de nr. de ore lucrate lunar?
Apr022017

Posibilitatea de a acorda salariatilor tichete de masa la o valoare mai mica salariatilor care absenteaza nemotivat

de Rodica Mantescu valabil la 02 Apr 2017
Intrebare: Este legal si nediscriminatoriu ca un angajator sa acorde tichete de masa de o valoare nominala mai mare salariatilor care nu au absente nemotivate pe parcursul unei luni si sa acorde tichete de masa de o valoare nominala mai mica salariatilor care au absente nemotivate pe parcursul unei luni, singurul criteriu de stabilire a valorii nominale a unui tichet fiind existenta absentelor nemotivate?
Mar282017

Tichete cadou acordate cu ocazia Pastelui

de Gabriela Dita valabil la 28 Mar 2017
Intrebare: Am o intrebare in ceea ce priveste tichetele cadou pe care le putem acorda cu ocazia Pastelui atat pt. angajati cat si pentru copii minori ai acestora, valoare neimpozabila pana in 150 ron persoana. Daca avem doi angajati sot si sotie, cei 150 de RON pentru copilul minor se dau o data sau de doua ori? Adica acesti bani sunt priviti ca un cadou de la firma pentru copil, sau se considera specific ...
Mar082017

Tichete cadou acordate barbatilor cu ocazia zilei de 8 martie

de Gabriela Dita valabil la 08 Mar 2017
Intrebare: In luna martie acordam tichete cadou si pentru barbati in valoare de 60 ron. Pentru aceasta valoare, pe langa impozit calculam si contributii sociale ( CAS, Sanatate si Somaj)
Mar052017

Tichete de masa prevazute de CCM. Acordarea tuturor salariatilor

de Irina Dumitrescu valabil la 05 Mar 2017
Intrebare: Un angajat nu doreste sa mai primeasca tichete de masa, poate sa renunte la acest drept al sau dat fiind faptul ca societeatea are prevazut in CCM acordarea tichetelor de masa conform legii? Poate compania sa acorde tichete de masa doar la o parte din angajati si la altii nu?
Feb082017

Conditii de renuntare la acordarea tichetelor de masa

de Gabriela Dita valabil la 08 Feb 2017
Intrebare: Se poate renunta acordarea bonurilor de masa la o parte din salariatii societatii?
Feb052017

Contractul de mandat. Prevederile CCM si tichetele de masa

de Gabriela Dita valabil la 05 Feb 2017
Intrebare: Va rugam sa ne precizati, daca o persoana, care are incheiat un contract de mandat cu firma noastra, are dreptul la tichete de masa? De asemenea, va rugam sa ne precizati, daca aceasta persoana beneficiaza de prevederile contractului colectiv de munca?
Dec192016

Valoarea tichetelor de masa pentru luna noiembrie 2016

de PortalCodulMuncii.ro 19 Dec 2016
Ordin al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice nr. 2218 din 28 noiembrie 2016 privind stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul II al anului 2016, publicat in Monitorul Oficial nr. 983 din 7 decembrie 2016 Pentru luna noiembrie a semestrului II al anului 2016 valoarea nominala a unui tichet de masa, stabilita potrivit ...
Dec162016

Valoarea tichetelor de cresa pentru semestrul II al anului 2016

de PortalCodulMuncii.ro 16 Dec 2016
Ordin al ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice nr. 2.162 din 15 noiembrie 2016 privind stabilirea valorii sumei lunare indexate care se acorda sub forma de tichete de cresa pentru semestrul II al anului 2016, publicat in Monitorul Oficial nr. 942 din 23 noiembrie 2016 Pentru semestrul II al anului 2016, incepand cu luna noiembrie, valoarea sumei lunare care ...
Dec072016

Acordarea unui numar de tichete de masa mai mic decat numarul zilelor in care salariatul este prezent la locul de munca

de Gabriela Dita valabil la 07 Dec 2016
Intrebare: Se poate acorda in luna un numar de tichete de masa mai mic decat numarul zilelor in care salariatul este prezent?
Dec112016

Organizatie sindicala. Tichete cadou pentru membri

de Rodica Mantescu valabil la 11 Dec 2016
Intrebare: Un sindicat poate acorda tichete cadou membrilor de sindicat si daca poate care este regimul fiscal al acestora?
Dec072016

Cate tichete de masa se impoziteaza lunar

de Gabriela Dita valabil la 07 Dec 2016
Intrebare: In regulamentul intern de acordare a tichetelor de masa este precizat: La stabilirea numarului de tichete de masa acordate fiecarui salariat, lunar se va tine cont de: - Nr. de tichete acordate in luna anterioara si necuvenite; - Nr. de zile de concediu de odihna programate pentru luna respectiva; - Alte elemente cunoscute care determina absenta salariatului in luna respectiva. Va rugam sa ...
Nov242016

Conditii de acordare a tichetelor de masa

de Gabriela Dita valabil la 24 Nov 2016
Intrebare: In ce conditii angajatorul poate opta pentru valori diferite, in functie de luna in care se acorda, a tichetelor de masa? Ca exemplu optez pentru luna decembrie sa distribui la toti angajatii tichete de masa in valoare nominala de 15 lei, dupa care in luna ianuarie revin la valoarea de 9.57 lei?
Nov212016

Tichete de masa. Valoarea stabilita de lege este o valoare maxima

de Irina Dumitrescu valabil la 21 Nov 2016
Intrebare: In conformitate cu noile modificari ale Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, valoarea nominala maxima a tichetului este de 15 lei. Daca angajatorul nu poate mari valoarea tichetului de masa la acest cuantum, va acorda tichete de masa in valoare de 9.57 lei, valoarea actuala, sau poate acorda tichete de o valoare intermediara intre cele doua, de exemplu 11.5 lei ? Mentionam ca in ...
Nov112016

Tratamentul fiscal al tichetelor cadou acordate cu ocazia Craciunului

de Gabriela Dita valabil la 11 Nov 2016
Intrebare: Am dori sa va consultam in urmatoarea problema: Avem doi salariati care sunt sot si sotie, ea are un copil din prima casatorie care se afla in intretinere comuna cu actualul sot. Compania acorda tichete cadou pentru copii (in situatia in care ambii soti lucreaza in companie, numai unuia dintre soti) Intrebarea noastra se pune daca sotul actual are dreptul la tichete cadou pentru copilul aflat in ...
x