Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
PortalCodulMuncii.ro
Portal actualizat la 21 Ianuarie 2019
Un produs marca Rentrop ∧ Straton

Salariatii aflati in plata stimulentului de insertie. Protectie absoluta

Raspuns oferit de Colectiv Portal Codul Muncii
Colectiv Portal Codul Muncii

Art. 60 din Codul muncii prevede anumite perioade in care concedierea este interzisa, indiferent care ar fi motivarea ei. Acestora li se adauga insa si anumite cauze de interdictie a concedierii cuprinse in legi speciale, si pe care trebuie sa le avem in vedere in egala masura. Intre aceste perioade suplimentare celor cuprinse in Codul muncii, de interzicere a concedierii, se numara si perioada de plata a stimulentului de insertie. Astfel, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, cu modificarile ulterioare, persoanele care ar putea beneficia de concediu de crestere a copilului, dar revin in activitate, au dreptul la un stimulent de insertie. Pe parcursul acestuia, potrivit art. 25 lit. b) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 “este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu”. Observam ca exprimarea legiuitorului este foarte cuprinzatoare. Nu se vorbeste despre concediere, ci despre decizia de incetare a raportului de munca. Ca urmare, in practica judecatoreasca s-a considerat ca aceasta interdictie acopera chiar si incetarea pe parcursul perioadei de proba, care altminteri ar putea fi dispusa de catre angajator in temeiul art. 31 alin. (3) din Codul muncii. Desi in acest interval cauzele de interzicere a concedierii nu sunt aplicabile, deoarece aceasta incetare nu este o concediere, art. 25 este totusi aplicabil. Deci unui salariat sau o salariata care se afla in plata stimulentului de insertie nu ii poate inceta contractul de munca nici macar pe perioada de proba. In al doilea rand observam ca nu se face nicio distinctie intre cauzele de concediere. De exemplu, decizia medicului de medicina muncii privind inaptitudinea fizica si/sau psihica pentru ocuparea postului nu va putea conduce la concedierea salariatului/salariatei in temeiul art. 61 lit. c) din Codul muncii. Ca urmare, salariatul sau salariata care a fost declarat inapt/inapta nu va putea lucra, dar nici nu va putea fi concediat/concediata, deci va incasa atat salariul cat si stimulentul de insertie fara a desfasura atributiile de serviciu. Nici daca a savarsit o abatere disciplinara, salariatul sau salariata nu va putea fi concediat. Chiar daca a savarsit o abatere grava, va fi posibila doar aplicarea unei alte sanctiuni disciplinare. Mai mult, interdictia de concediere pe parcursul stimulentului de insertie nu suspenda termenul in care se poate aplica sanctiunea disciplinara, respectiv 6 luni de la data savarsirii faptei (potrivit art. 252 alin. 1 din Codul muncii). Exista unele controverse in practica privind ipoteza in care salariatul sau salariata revine in activitate, dar la un alt angajator, care ar putea sa nici nu stie ca persoana respectiva se afla in plata stimulentului de insertie, si sa dispuna concedierea. In baza art. 25 redat mai sus (si care nu cuprinde nicio distinctie) o astfel de concediere ar putea fi invalidata. Salariatul nu are obligatia de a notifica angajatorul cu privire la faptul ca se afla in pata stimulentului de insertie. In esenta, putem concluziona ca persoana aflata in plata stimulentului de insertie beneficiaza de o protectie absoluta, chiar mai mare decat salariata gravida. Intr-adevar, salariata gravida are obligatia de a notifica starea de graviditate, pentru a se bucura de protectie impotriva concedierii pe perioada graviditatii. De asemenea, salariata gravida nu poate fi concediata, dar contractul ei de munca poate inceta pe parcursul perioadei de proba.

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "Documente solicitate de inspectorii ITM"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

x