Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Portal actualizat la 15 Octombrie 2018

Cand tatal indeplineste conditiile dar nu doreste sa intre in CCC

Raspuns oferit de Gabriela Dita
Gabriela Dita
consilier juridic
valabil la 05 Oct 2018
Intrebare: Daca tatal nu lucreaza poate beneficia mama de indemnizatia de o luna de care trebuia sa beneficieze tatal? Raspuns: Conform art. 8 din OUG 1112010 de indemnizatia lunara si stimulentul de insertie beneficiaza oricare dintre parintii firesti ai copilului, daca indeplineste conditiile de acordare in sensul in care parintii au realizat timp de cel putin 12 luni, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitulu pe venit.
Daca, la data nasterii copilului, tatal nu indeplinea conditiile mentionate mai sus, mama beneficiaza de indemnizatie pentru concediu crestere copil pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani nemaifiindu-i diminuata durata concediului pentru cresterea copilului cu o luna. Am pus intrebare de mai sus si am primit raspuns pentru care va multumesc. In urma raspunsului va adresez urmatoarea intrebare: Daca tatal indeplinea la data nasterii copilului conditiile de la art. 8 din OUG 1112010, dar la momentul actual nu mai este angajat, beneficiaza mama de indemnizatie pentru concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, fara ai fi diminuata durata concediului pentru cresterea copilului cu o luna?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 31.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.350 + TVA = 1.417,5 lei
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
  • NOU! Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 1.636 + TVA =1.717,5 lei

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Cand tatal indeplineste conditiile dar nu doreste sa intre in CCC
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "Documente solicitate de inspectorii ITM"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Sep282018

Stimulentul de insertie. Conditii incetare plata

de Gabriela Dita valabil la 28 Sep 2018
Sep252018

ReviSal. Prelungire suspendare CIM pentru al doilea copil

de Gabriela Dita valabil la 25 Sep 2018
Sep062018

Concediu crestere copil. Stagiu de cotizare

de Rodica Mantescu valabil la 06 Sep 2018
x