X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Portal actualizat la 17 Decembrie 2017

Cadouri, tichete cadou. Conditii de acordare pentru a fi scutite de impozit si contributii

Raspuns oferit de Gabriela Dita
Gabriela Dita
consilier juridic
Intrebare: Compania acorda cu ocazia Craciului, pentru fiecare dintre copiii minori ai salariatilor o suma neimpozabila de 50 de lei. Ce suma ar mai putea acorda fiecarui angajat, cu aceeasi ocazie, Craciun, astfel incat aceasta sa fie scutita de contributii sociale si impozit pe venit?

Raspuns: Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Conform art. 142 lit. b) din Codul fiscal, ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura oferite salariatilor, cele oferite pentru copiii minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, precum si contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, acordate de angajator pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile in bani si in natura oferite de angajatori angajatilor, cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile in bani si in natura oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu sunt cuprinse in baza lunara de calcul, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Astfel, daca acordarea acestor cadouri este prevazuta in contractul de munca (colectiv sau individual) suma de 150 de lei nu intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale.

Pentru ca tichetele cadou, cadorurile in bani si in natura sa nu se impoziteze acordarea acestora trebuie reglementata in contractual de munca (colectiv sau individual). Daca nu exista contract colectiv acestea vor fi acordate prin intermediul contractului individual. Modificarea contractului individual se face prin act aditional (art. 17 alin. (5) din Codul muncii).
In concluzie, compania poate acorda cu ocazia Craciului, atat pentru fiecare dintre copiii minori ai salariatilor cat si pentru fiecare salariat (pentru fiecare persoana in parte), o suma neimpozabila in cuantum de 150 lei.




Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "Documente solicitate de inspectorii ITM"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


Articole similare

Dec092017

Ore suplimentare. Perioada de referinta

de Rodica Mantescu valabil la 09 Dec 2017
Nov282017

Negocierea modalitatii de aplicare a OUG 79/2017

de Gabriela Dita valabil la 28 Nov 2017
x