X

Autentificare cont

Tine-ma minte
Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Portal actualizat la 11 Decembrie 2016

Administratori si reprezentanti in CA. Deosebiri. Contributia pentru concedii si indemnizatii

Raspuns oferit de Rodica Mantescu
Rodica Mantescu
Consilier juridic
valabil la 31 Mar 2011

Tags: Codul fiscal, indemnizatia administratorului, remuneratia cenzorilor, consiliul de administratie

Intrebare: Va solicitam si noi o precizare cu privire la contributia pentru concedii si indemnizatii pt. administratorii societatii:
Potrivit art. 296 indice 15 alin. (3) din Codul fiscal, sunt exceptate de la plata contributiei pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate urmatoarele venituri:
b) veniturile prevazute la art. 296 indice 4 alin. (1) lit. g), h), i), l), m), n), precum si j), cu exceptia indemnizatiilor primite de administratori.
Art. 296 indice 4 alin. (1) lit. g) se refera la sumele primite de reprezentantii in adunarea generala a actionarilor, in consiliul de administratie, membrii directoratului si ai consiliului de supraveghere, precum si in comisii de cenzori.
Art. 296 indice 4 alin. (1) lit. j) se refera la indemnizatia administratorilor, precum si la suma din profitul net, cuvenite administratorilor societatilor comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generala a actionarilor.

INTREBARI:

1. Noi la care litera incadram indemnizatia administratorilor, la lit. g) sau la lit. j)?

2. Trebuie retinuta contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate pentru indemnizatia platita de catre societate administratorilor?

2. La completarea formularului 112, atunci cand am completat pentru administratori cu suma pt. concedii si indemnizatii, nu ni se permite sa completam aceasta suma.
Mentionam ca am folosit codul 4 "Cenzori, membri in consiliul de administratie" din nomenclatorul "tip asigurat" din anexa 5 la H.G. nr. 13972010. Daca am folosi codul 3 "alte categorii de persoane care realizeaza venituri asimilate salariilor, care nu au contract individual de munca sau raport de serviciu-nu este salariat", atunci trebuie sa completam si la contributia de asigurari sociale, ceea ce nu este cazul, administratorii intrand sub incidenta prevederilor art. 6 pct. IV coroborat cu art. 11 din Legea nr. 2632010 privind sistemul unitar de pensii publice (declaratie individuala de asigurare).

Va multumim anticipat si asteptam urgent raspunsul dv.
Cu stima,
Consilier juridic
Giusepia Pantazi


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalCodulMuncii.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 27.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, resurse umane.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.350 + TVA = 1.417,5 lei
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii Portalcodulmuncii
  • NOU! Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare - Legis Plus Legislatia Muncii. Poti consulta toate legile din domeniul legislatia muncii actualizate la zi de oriunde si oricand. Atentie, este singurul Soft Legislativ din Romania realizat Exclusiv pentru Departamentul de Resurse Umane/Salarizare la pretul de 1.636 + TVA =1.717,5 lei

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Administratori si reprezentanti in CA. Deosebiri. Contributia pentru concedii si indemnizatii
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter PortalCodulMuncii.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcodulmuncii.ro si primesti cadou Raportul special "CONTRAVENTII in Raporturile de munca"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


Articole similare

Oct272016

Avantajele sunt foloase primite de la angajator

de Irina Dumitrescu valabil la 27 Oct 2016
Oct202016

Casa de sanatate a coasiguratului

de Rodica Mantescu valabil la 20 Oct 2016
Aug052016

Avocat si practician in insolventa.Contributii sociale

de Rodica Mantescu valabil la 05 Aug 2016
x